Rokytnice nad Jizerou

Na zachodnich zboczach Karkonoszy znajduje się niewielka, malowniczo położona miejscowość – Rokytnice nad Jizerou. Ponad dachami tutejszych domostw i gospodarstw, królują dwa potężne szczyty górskie: Łysa Góra (Lysá hora) i Kocioł (Kotel). Rokytnice są bardzo popularnym centrum turystyki górskiej, równie atrakcyjnym zimą, jak i latem. (sprawdź pogodę w Rokietnicach) 

Czechy - Rokietnica | Wschód Słońca
Czechy - Rokietnica | Zachód Słońca (by guigui)

Rokytnice latem

Świetnie oznakowane szlaki górskie pomogą nam w zdobyciu najbardziej niedostępnych szczytów otaczających Rokytnice, będziemy mieli także okazję poznania zakamarków tutejszych wzniesień podróżując rowerem. Za najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne szlaki turystyczne uważa się te prowadzące ku źródłom Łaby, nad 20-metrowy wodospad Huťský, na wzgórze Stráž i do schroniska Dvoračky.


 

Na trasie z pewnością nie umkną naszej uwadze uroki górskiego krajobrazu: bujna roślinność, rwące strumyki, fantazyjne skały i tajemnicze jaskinie kryjące się pośród zielonych zboczy.

Czechy - Rokietnice | Karkonosze w Rokytnice nad Jizerou
Czechy - Rokietnice | Karkonosze w Rokytnice nad Jizerou (by honzasoukup)

Zimową porą

W Rokytnicach nad Jizerou odnajdą się nie tylko pasjonaci pieszych wędrówek i ciekawych tras  rowerowych, ale także – a nawet przede wszystkim – miłośnicy sportów zimowych. Tutejsze stoki zadowolą zarówno amatorów (kilkanaście tras niebieskich i siedem czerwonych), jak i weteranów tego typu sportów (dwie trasy czarne – Dřevařská i Prudká), nawet gdy zawiedzie pogoda – istnieje bowiem możliwość sztucznego naśnieżania tras narciarskich. Nie brak tu wypożyczalni sprzętu i fachowej opieki instruktorskiej, zachęca także szeroko rozbudowana oferta dla najmłodszych. W ofercie centrów narciarskich Rokytnic, do których dotrzeć można specjalnie przygotowanym busem – SKIBUS, znajdują się także orczyki i wyciągi krzesełkowe, z których tzw. Horní Domky jest drugim najdłuższym wyciągiem w Czechach (2 198 m).


Jeśli nie przepadamy za nartami, możemy wypożyczyć snowboard lub spróbować innej szalonej dziedziny sportu zwanej snowtubing (Farma Zlatá Podkova) – polega on na przemierzaniu specjalnie przygotowanych tras niezwykłym pojazdem przypominającym nadmuchaną, okrągłą poduszkę. Wśród centrów narciarskich Rokytnic nad Jizerou wyróżnia się: Horní Domky, Studenov, Modrá Hvězda – Bahýnka, Skiservis Udatný, Pařez, Sachrovka, Paseky nad Jizerou.

Czechy - Rokietnica | Snowtubing
Czechy - Rokietnica | Snowtubing (by brenotthecheese)

Po zejściu ze stoku...

Za jedną z zalet tego regionu turystycznego uważa się także rozbudowaną ofertę rozrywkową i kulturalną. W samych Rokytnicach nad Jizerou, jak i w ich najbliższym sąsiedztwie, możemy odwiedzić piękne zabytki architektury: ruiny zamków, kościoły i kaplice, a także ciekawe muzea i zoo. Warto wybrać się także do pobliskiego geoparku - Český ráj. Wieczorami, gdy amatorzy sportów zimowych zbierają swój sprzęt, a strudzeni wędrowcy wracają do schronisk, ożywają  tutejsze restauracje, puby i dyskoteki. Rokytnice posiadają doskonale rozbudowaną bazę noclegową, możemy zakwaterować się zarówno w prywatnych domach, schroniskach młodzieżowych, jak również w hotelach.

Podstawowe dane o Czechach

Stolica: Praga
Powierzchnia: 78 866 km²
Liczba mieszkańców: 10,5 mln
Waluta: korona czeska (CZK) (kurs korony)
Język urzędowy: czeski
Czechy - flaga Czech Czechy - godło Czech

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt